JP Hope - шаблон joomla Авто
slide 1

Witamy na stronie Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba i św. Mikołaja w Mechowie.

slide 2

Nasza świątynia

Parafia z tradycjami od XIII wieku...

Uroczystość Wszystkich Świętych w Meksyku

Rate this item
(1 Vote)

Jeden raz do roku, Meksykańskie cmentarze ożywają. Wszystkich Świętych ("Día de muertos") to nie okazja do żałoby, to dzień wypełniony kolorami i radością. Zgodnie z wierzeniami, dusze zmarłych wracają w tych dniach aby odwiedzić swoje rodziny. Ścieżki z kwiatów pokrywają całą drogę pomiędzy cmentarzem a byłym domem zmarłego. Wszędzie są umieszczane ołtarze z darami i słodyczami, a ludzie na ulicy są uroczyści i weseli.


Szczególnie region Oaxaca i Michoacán jest znany z obfitości kolorów w tych dniach. Jezioro Pátzcuaro, w Michoacán, przeistacza się w pływające miejsce upamiętnienia. Setki tratw i łodzi, udekorowanych przeróżnymi kompozycjami z kwiatów, spotyka się na jeziorze (w nocy). Na cmentarzu w Oaxaca, nie doświadczysz cichej żałoby, ale żywe świętowanie, z muzyką mariachi i piknikami na grobowcach, oczywiście warto wypić kieliszek tequili za zmarłych.

Wszędzie znajdują się czaszki z czekolady czy cukru, a szkielety (wykonane z drewna, zwane "Catrinas") są ubierane w ulubiony strój zmarłego. Najprawdopodobniej natkniesz się również na szkielet przedstawiający polityka-ciągle żyjącego(czyżby sarkastyczne życzenie?).

 

Mimo, że w Europie zmarli są upamiętniani w kompletnie inny sposób, wielu podróżników twierdzi, że ta meksykańska tradycja zmieniła ich sposób podejścia do śmierci..

 

 

/tekst zaczęrpnięty z http://www.mextrotter.com/pl/mexiko-spezial/podroze-pielgrzymki/wszystkich-swietych.html/

Last modified on wtorek, 01 listopad 2016 12:08
Login to post comments

Newsletter

Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o aktualnościach

WYŚLIJ

Kontakt z nami

Mechowo 24, 84-106 Mechowo

tel. 58 673 89 79

e-mail: mechowo@diecezjagdansk.pl

Biuro parafialne

Ks. proboszcz: ks. mgr Jacek Bordzoł

Biuro parafialne:

nr telefonu: 58 673 89 79

  • czynne codziennie 30 minut przede msza